woolash reviews
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
iran-foodex
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۱۰:۱۶
حدود يك سوم محصولات كشاورزي اعم از باغي و زراعي در مراحل مختلف كاشت و داشت ، توسط آفات از بين ميروند لذا استفاده از آفت كش عليرغم نكات منفي ، كاربردي ترين روش براي مبارزه با آفات در اين مراحل مي باشد .

به طور كلي آفت كش به دسته اي از مواد شيميايي گفته مي شود كه به منظور از بين بردن و يا كنترل آفتهاي گياهي نظير حشرات، علفهاي هرز، قارچهاي زيان آور و ... استفاده مي شود.
طبقه‎بندي آفت كش ها
آفت كش ها بر اساس مواد شيميايي و تركيبات موجود آن تقسيم بندي مي شوند .
آفت كش هاي كلره 
اين گروه از آفت كش ها كه مبارزه عليه طيف وسيعي از آفات را به عهده دارند مدت زمان ماندگاري و پايداري زيادي در محيط دارند .
آفت كش هاي فسفره 
اين گروه از آفت كش ها در مقايسه با آفت كش هاي كلره ماندگاري كمتري دارند و در تركيبات آنها مولكولهاي حاوي فسفر وجود دارد . قدمت كشف اين نوع از آفت كش ها به دوران جنگ جهاني دوم بر ميگردد.
آفت كش هاي كاربامات‎
اين گروه از آفت كش ها از نظر مكانيسم عمل بر روي آفات شبيه آفت كش هاي فسفره هستند.
آفت كش هاي پايروتروئيد 
اين گروه از آفت كش ها بيشترين كاربرد را در كنترل حشرات خانگي و آفات كشاورزي دارد 
آفت كشهاي جديد
علاوه بر چهار گروهي كه ذكر شد ، در حال حاضر گونه هاي ديگري از آفت كش ها در بازار موجود مي باشد كه مكانيسم و نحوه عمل هر يك با ديگري كاملا متفاوت است. 
ويژگيهاي يك آفت كش مناسب
آفت كش موثر بايد به همان اندازه كه روي آفت هدف تاثير كافي دارد ، بر روي محصول سمپاشي شده بايد بي تاثير باشد و همچنين بر روي حشرات مفيد، اثر سوء نداشته باشد. همچنين يك آفت كش مناسب بايد از قيمت متعادلي برخوردار باشد تا استفاده از آفت كش از نظر اقتصادي مقرون به صرفه باشد. از طرف ديگر يك آفت كش ايده ال نبايد در محصول نهايي طعم يا بوي نامطبوع و خاصي ايجاد كند و همچنين بايد براي انسان و دام بي خطر بوده و درجه سميت آن تحت شرايط محيطي و جوي مختلف ، تغيير نكند.
همچنين يك آفت كش ايده آل در محيط قليايي و اسيدي نبايد ، سريعا تجزيه شود و در زنجيره غذايي و به طور كلي در سيستم كشاورزي و غير آن ، اختلالي ايجاد نكند .
هر آفت كش و به طور كلي ، سموم كشاورزي داراي سه نوع نام مي باشند .
نام عمومي آفت كش كه عموما اين نام توسط شركت توليد كننده آن انتخاب مي شود و بعد از تاييد موسسات متولي استاندارد ، ثبت مي شود كه بر اساس اين نام عمومي ، مصرف كننده ، هيچ اطلاعاتي درباره ساختار شيميايي آن آفت كش نخواهد داشت .
نام ديگر يك آفت كش ، نام تجاري آن مي باشد كه در واقع نام تجاري ، همان فرمولاسيون آفت كش مي باشد . از آنجا كه آفت كشها با فرمولاسيونهاي مختلفي وجود دارد ، بنابراين تنوع نام آفت كشها زياد مي باشد . بر روي بسته بندي آفت كشها معمولا حرف اول نام تجاري با حروف بزرگ نوشته مي شود .
نام شيميايي آفت كش نيز بر اساس قوانين بين المللي انتخاب و ثبت مي شود كه با آگاهي از نام شيميايي آفت كش ، به ساختار شيميايي آن پي خوهيم برد.
عبارت فرمولاسيون در سموم كشاورزي
تغييراتي كه بر روي سموم كشاورزي و آفت كشها صورت مي گيرد تا باعث بهبود ميزان تاثير و شرايط نگهداري آن شود در اصطلاح فرمولاسيون نام دارد .
در فرمولاسيون ، تركيبات شيميايي سموم با مواد غير سمي كه با يكديگر سازگاري فيزيكي و شيميايي دارند تركيب مي شوند .
تركيبات غير سمي بكار رفته در فرمولاسيون قرار است كه ميزان تاثيرات آفت كش يا هر سم شيميايي را افزايش داده و باعث افزايش حلاليت آفت كش در آب گردد . همچنين از ديگر وظايف اين مواد بكار رفته در فرمولاسيون آفت كش ميتوان به تاثير آن بر كاهش تبخير و باد بردگي سم اشاره كرد . كمك به نفوذ سم و افزايش ميزان چسبندگي و پخش شوندگي آفت كش ، از ديگر موارد كاربرد اين مواد در فرمولاسيون آفت كش مي باشد .

مخزن سمپاش

مخازن پلي اتيلن

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۹:۴۶
قارچ كش ها تركيبات شيميايي هستند كه باعث از بين رفتن قارچهاي گياهي مي شوند. برخي از انواع قارچ كش نيز بدون از بين بردن قارچها و تنها با كنترل آنها عمل مي كنند.
ضرورت استفاده از قارچكش ها
بيماري هاي گياهان عاملي شايع مي باشد كه در صورت عدم توجه و مبارزه ، مي تواند علاوه بر خسارات جبران ناپذير، باعث كاهش محصول و كيفيت آن نيز شود.
بنابراين به جهت كنترل بيماري گياه و به منظور افزايش باروري آن و همچنين افزايش طول دوره انبارداري محصول ، لازم است كه قارچ كش ها نيز به عنوان يكي از راههاي دفع آفات نباتي ، وارد عمل شوند .
قارچكش ها براي كاهش آلودگيهايي كه همزمان با بيماريهاي گياهي اتفاق مي افتد نيز مورد استفاده واقع مي شوند .
در كنار برنامه هاي كنترل تلفيقي در مزارع نظير تناوب كشت ، نحوه و ميزان كوددهي و ... استفاده از قارچ كش مناسب نيز يكي از راههاي مديريت بيماريها در مزارع مي باشد .
قارچ كشها قابليت كنترل بيماري هاي زيادي را دارند و با توجه به اينكه عمليان زراعي خود به تنهايي از بروز بيمارها جلوگيري نميكند لذا استفاده از قارچ كش نيز يكي از برنامه هاي زراعي سالانه مي باشد .
قارچ كش ها ي متداول
قارچ كش فيلينت يا تري فلوكسي استروبين كه به منظور كنترل لكه سياه سيب و سفيدك سطحي سيب و سبزيجات مورد استفاده قرار مي گيرد . ميزان مصرف اين قارچ كش ، 200 گرم در هر هزار متر مربع مي باشد .
- قارچ كش كوليس كه صرفا به منظور كنترل بيماري سفيدك هلو و شليل مورد استفاده قرار مي گيرد . ميزان مصرف اين قارچ كش نيز نيم ليتر دز هزار متر مربع مي باشد .
- قارچ كش مونسرن براي رفع شوره سياه سيب زميني مصرف مي شود و ميزان استفاده اين قارچ كش يك و يك چهارم ليتر به ازاي يك تن غده مي باشد .
- قارچ كش بايكور براي مبارزه با لكه سياه سيب و سفيدك حقيقي جاليز كه ميزان مصرف اين نوع قارچ كش 750 گرم در هزار متر مربع مي باشد .
قارچ كش ايمپكت براي كنترل زنگها و سياهك هندي غلات كه به ميزان يك ليتر در هكتار مورد استفاده قرار مي گيرد .
- قارچ كش دومارك براي از بين بردن سفيدك حقيقي سبزيجات و گياهان جاليزي به ميزان سه دهم ليتر در هر هكتار مورد استفاده قرار مي گيرد .
- قارچ كش اپوس در جهت از بين بردن سفيدك سطحي چغندر و زنگ گندم و به ميزان يك ليتر در هكتار از اين قارچ كش مصرف مي گردد.
- قارچ كش اورتيواپ براي از بين بردن سفيدك پودري جاليز مورد استفاده قرار مي گيرد و ميزان موثر آن يك ليتر در هكتار مي باشد .
قارچ كش استروبي براي كنترل سفيك سطحي سيب و لكه سياه سيب كه به ميزان 200گرم در هزار متر مربع استفاده مي گردد.
- قارچ كش آلتو براي از بين بردن بيماري سياهك هندي زنگها كه به ميزان نيم ليتر در هكتار ازين قارچ كش استفاده مي گردد .
- قارچ كش فوليكور به منظور رفع زنگهاي غلات و سبزيجات كه ميزان مورد نياز اين قارچ كش ، يك ليتر براي استفاده در يك هكتار مي باشد .
- قارچ كش اكسي كلرور مس براي مبارزه با آفات آتشك سيب و گلابي ، بيماري لب شتري هلو، آفت بلايت گردو و ....
-قارچ كش رورال تي اس كه در از بين بردن لكه قهوه اي نواري جـو و زردي نخود به ميزان يك تا دو ليتر در هر هكتار بسيار موثر است .
-قارچ كش توپاس يا پنكونازول براي كنترل آفت سفيدك حقيقي مو و به ميزان 125 سي سي در هزار متر مربع مورد استفاده قرار مي گيرد .
-قارچ كش كالكسين يا تري ديمورف به منظور از بين بردن افت سفيدك حقيقي چغندر و با دوز 75 سي سي در هر هكتار ، نتيجه مطلوبي خواهد داشت .
-قارچ كش مانكوزب براي از بين رفت آفات آلترنارياي و سفيدك دروغي سيب زميني و گوجه فرنگي و سفيدك داخلي يونجه و ... به ميزان يك تا دو كيلوگرم در هر هكتار استفاده مي گردد. 
-قارچ كش ريدوميل براي مبارزه با آفات سفيدك داخلي سبزيجات و گياهان جاليزي و به ميزان 20 تا 25 كيلوگرم دز يك هكتار مورد استفاده قرار مي گيرد.
-قارچ كش داكونيل براي از بين بردن سفيدك دروغي سيب زميني و آلترنارياي گوجه فرنگي و به ميزان 2 كيلوگرم در هكتار مصرف مي گردد.

 

مخازن پلي اتيلن

مخزن سمپاش 

موضوع:
برچسب‌ها: قارچ كش، حشره كش، آفت كش، علف كش، نماتد كش، كنه كش،

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۵۳:۳۴

علف كش 
علف كش به ماده شيميايي اطلاق مي شود كه به منظور از بين بردن علفهاي هرز مورد استفاده قرار مي گيرد . نحوه استفاده از يك علف كش بستگي به نوع علف هرز دارد. بدين معني كه براي از بين بردن علفهاي هرز گاهي لازم است كه علف كش بر روي برگ گياه اسپري شود و گاهي اين علف كش در خاك و يا در كنار ريشه گياه مورد استفاده قرار مي گيرد .
به طور كلي سالانه ميليونها ليتر علفكش در سراسر جهان مورد استفاده قرار ميگيرد و از انجا كه هر ماده شيميايي ميتواند آثار زيانباري بر محيط زيست و خاك هر منطقه داشته باشد و حتي باعث تغيير عادات جانوران آن منطقه شود علف كش ها نيز از اين قاعده مستثني نيستند اما گاهي استفاده از علف كش ها امري اجتناب ناپذير مي نمايد .
به طور بسيار كلي مي توان علف كش ها را به دو دسته كلي تقسيم بندي كرد. گروهي كه براي از بين بردن نوع خاصي از علف هرز مورد استفاده قرار مي گيرد و گروهي كه براي از بين بردن همه علفها هرز استفاده ميشود .
البته در تقسيم بندي علف كش ها ساختار و طبقه بندي هاي ديگري نيز وجود دارد كه در زير به اختصار به برخي از آنها اشاره مي كنيم .
برخي از علف كش ها مستقيما روي گياه استفاده مي شود و برخي از انواع علف كش نيز صرفا براي استفاده در خاك مي باشند.
مدت زمان ماندگاري آثار علف كش در خاك در گونه هاي مختلف ، متفاوت است. برخي از انواع علف كش پس از پاشش در خاك تا چند دوره كشت در خاك تاثير داشته و باعث از بين رفتن علفهاي هرز ميشود و برخي تنها قابل استفاده در يك دوره كشت مي باشند .
زمان استفاده از علفكش ها نيز در انواع گوناگون آن متفاوت است. برخي از انواع علف كش قبل از شخم زمين مورد استفاده قرا ميگيرند . برخي ديگر از علفكش ها قبل از كاشت گياه و برخي ديگر قبل از سبز شدن گياه مورد مصرف قرار مي گيرد.
همچنين روش‌ به‌ كار بردن علف‌كش در خاك نيز متفاوت است بطوريكه علف‌ كش‌ مورد استفاده در خاك را مي توان در سطح خاك پاشيد و يا آنرا با خاك مخلوط كرد يا به‌ صورت لايه‌اى در زير خاك و يا به‌ صورت تزريق در خاك استفاده كرد.
مسير حركت علف‌كش در گياهان و مكانيسمى كه علف هرز توسط آن از بين مى‌رود، معيار ديگري براى طبقه بندي مي باشد. برخي از علف كش ها از طريق آوندهاى آبكش و برخي ديگر از طريق آوندهاى چوبي و برخي از طريق تماس يعني بدون انتقال ، بر روي علف هرز تاثير مي گذارند .
فرمولاسيون و شكل ظاهري علف كش نيز يكي ديگر از معيارهاي طبقه بندي مي باشد . علاوه بر اين نحوه استفاده و بكارگيري علف كش نيز ميتواند عاملي براي طبقه بندي باشد. برخي از انواع علف كش از طريق اسپري كردن بر گياه تاثير ميگذارد ، برخي بصورت مايع و محلول در آب مي باشند و برخي از اقلام علف كش نيز بصورت پودري و يا گرانوله مي باشند.

 

مخازن پلي اتيلن

مخزن سمپاش

موضوع:
برچسب‌ها: آفت كش، علف كش، قارچ كش، كنه كش، نماتد كش، حشره كش، ،

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۰۱:۱۱

مخازن پلي اتيلن 
گسترش روز افزون جمعيت در كشورها ، روز به روز تامين نياز آب شرب اين جمعيت را به معضلي بزرگ تبديل كرده است بطوريكه اين روزها آب شيرين و تامين و نگهداري آن به مقوله اي استراتژيك تبديل شده است . بنابراين به منظور تامين و نگهداري آب شرب و بهداشتي توليد و تهيه مخازن ذخيره آب ضروري مي باشد. امروز مخازن ذخيره آب در انواع مختلفي همچون مخازن پلي اتيلن ، مخازن فلزي ، مخازن PVCتوليد مي شوند كه هر كدام از اين مخازن ذخيره آب به فراخور نوع مصرف و مدت زمان نگهداري ميتواند در شرايط مختلف بكار رود .
از آنجا كه توليد مخازن پلي اتيلن نسبت به ساير مخازن ذخيره آب كم هزينه تر است و نسبت به ساير مخازن ذخيره آب من جمله مخازن فلزي و مخازن كامپوزيت عمر طولاني تري دارند . همچنين مخازن پلي اتيلن سبك وزن تر نسبت به ساير مخازن ذخيره آب بوده و بالطبع قابليت جابجايي آسانتري خواهد داشت.
يكي ديگر از مزاياي توليد مخازن پلي اتيلن نسبت به ساير مخازن ذخيره آب ، سادگي و يكپارچگي عمليات توليد مخازن پلي اتيلن و تنظيم ضخامت مخازن با كم يا زياد كردن مواد اوليه پلي اتيلني مي باشد.
همچنين مخازن پلي اتيلن نسبت به ساير انواع مخازن ذخيره آب ، مقاومت بيشتري در برابر خوردگي داشته و مسائلي همچون زنگ زدگي در استفاده از مخازن پلي اتيلن وجود نخواهد داشت.

موضوع:
برچسب‌ها: مخازن پلي اتيلن،

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۲۹:۴۸

عمليات بلانچينگ يا پيش پز كردن مواد در صنايع غذايي توسط دستگاه بلانچ انجام مي شود .
فرايند بلانچينگ توسط دستگاه بلانچ به منظور پاستوريزه كردن سبزي و ميوه ها صورت مي گيرد كه در اين فرايند آنزيمهاي طبيعي موجود در مواد از بين مي رود . انجام بلانچينگ توسط دستگاه بلانچ ، پيش از انجماد مواد غذايي انجام مي شود زيرا در حالت انجماد فعاليت آنزيمها متوقف مي شود .
طي عمليات بلانچينگ در دستگاه بلانچ ، طعم و بوي نامطبوع ميوه و سبزي ، پيش از انجماد از بين خواهد رفت . همچنين دستگاه بلانچ نمك اضافه مواد گوشتي همچون ماهي و گوشت را از آن جدا كرده و باعث شستشوي اين مواد مي گردد.
يكي ديگر از فعاليتهاي دستگاه بلانچ ، حفظ و تثبيت رنگ در سبزيجات و ميوه جات مي باشد و البته از اصلي ترين وظايف آن نيز مي توان به از بين بردن و زدودن كليه گل و لاي و مواد خارجي موجود بر سطح ميوه و سبزي اشاره كرد.
در فرآيند بلانچينگ توسط دستگاه بلانچ ، پوست برخي از مواد غذايي نظير انواع دانه ها ( پسته ، بادام و ... ) گرفته مي شود و دستگاه بلانچ باعث نرمي بافت سبزي و ميوه ميگردد كه اين موضوع باعث سهولت در بسته بندي خواهد شد .
كاتالاز و پراكسيداز دو آنزيم عمده موجود در مواد بوده كه توسط دستگاه بلانچ از بين مي روند .
بلانچينگ با بخار آب ، بلانچينگ با آب داغ و يا آب جوش از روش هاي متداول فرايند بلانچينگ توسط دستگاه بلانچ مي باشد . البته بايد توجه داشت كه بلانچينگ بيش از حد، مرغوبيت محصول را از بين مي برد.

 

ماشين آلات صنايع غذايي

ماشين آلات بسته بندي 

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۲۵:۵۶

خط توليد پفك و پاپ كورن 
پفك و پاپ كوردن از گروه محصولات و غلات حجيم شده مي باشند و با توجه به محبوبيت اين ماده خوراكي در نسل جديد و همچنين ظرفيتهاي توليد بالا در كشورمان ، امروز كارخانجات توليد ماشين آلات صنايع غذايي ، طيف گسترده اي از خط توليد پفك و پاپ كورن را روانه بازار نموده اند .
در هر يك از گونه هاي مختلف خط توليد پفك و پاپ كورن ، محصولي با طعم و شكل و اوزان مختلف توليد و به بازار عرضه مي گردد.
ماده اصلي مورد استفاده در خط توليد پفك ، بلغور ذرت مي باشد . در زير به اختصار كليه ماشين آلات موجود در خط توليد پفك و نحوه عملكرد هر يك تشريح خواهد شد.
سيلوي رطوبت زن خط توليد پفك 
اولين مرحله از توليد پفك ، رطوبت دادن به بلغور ذرت در سيلوهاي رطوبت زن مي باشد . به اين ترتيب كه ابتدا بلغور ذرت در اين سيلوها ذخيره و بعد عمليات رطوبت دهي بر روي آنها صورت مي گيرد.
دستگاه بالابر حلزوني
در مرحله بعد از خط توليد پفك ، مواد موجود در سيلوها كه رطوبت ديده و به شكل حلزوني در آمده اند توسط بالابرهاي حلزوني به اكسترودر منتقل مي شوند .
دستگاه اكسترودر
دستگاه اكسترودر در خط توليد پفك ، يك سيستم مارپيچ و حلزوني شكل است كه نقش بسزايي در ايجاد خاصيت تردي پفك دارد . اكسترودر در خط توليد پفك ، داراي قالبهايي با ابعاد و اشكال گوناگون مي باشد .
نحوه عملكرد اين بخش از خط توليد پفك به اين شكل است كه قالبها با فشار زياد از يك روزنه بسيار ريز كه در بخش انتهايي اكسترودر قرار دارد خارج مي شوند كه در حين اين خروج ، به صورت ناگهاني فشار كم شده كه در اثر اين افت فشار ناگهاني ، رطوبت موجود در محصول به صورت گاز از دستگاه خارج مي شود .
نوار جلو بر پفك
اين بخش از خط توليد پفك به منظور انتقال محصول از اكسترودر به بخش بعدي مي باشد . در واقع محصول پس از طي فرايند تبخير در بخش اكسترودر به نوار جلو برنده منتقل ميگردد.
دستگاه دراژه پفك
در قسمت بعدي خط توليد پفك ، طعم دهنده هايي نظير پنير و رنگهاي خوراكي و نمك به محصول اضافه مي شود .
خط توليد پاپ كورن
پاپ كورن يكي از پر طرفدارترين تنقلات به ويژه در بين نسل كودك و نوجوان مي باشد و در توليد آن در خط توليد پاپ كورن از طعمهاي متفاوتي براي جذب سلايق و ذائقه هاي مختلف استفاده مي شود .
خط توليد پاپ كورن در ابعاد و اندازه هاي مختلف با ظرفيتهاي توليد مختلف از 30 كيلوگرم تا 1000 كيلوگرم در ساعت ساخته مي شود.
خط توليد پاپ كورن ساختار بسيار ساده اي دارد . اولين مرحله توليد در خط توليد پاپ كورن ، ذخيره كردن ذرتها در مخازن مخصوص است كه پس از آن ، ذرتها وارد مرحله پخت و برشته كردن مي شوند . يكي از مهمترين مراحل در تهيه پاپ كورن در خط توليد پاپ كورن ، ميزان حرارت و برشته كردن دانه هاي ذرت مي باشد .
مخازن موجود در خط توليد پاپ كورن بصورت دوراني در چرخش بوده و در حين اين چرخش به ذرتها حرارت داده شده و اين حرارت باعث تغيير شكل و حجيم شدن ذرتها شده و در نهايت پاپ كورن تحت همين حرارت توليد مي شود .
در خط توليد پاپ كورن پس از اينكه دانه هاي ذرت در معرض حرارت قرار گرفتند ، اصطلاحا شكوفا شده و به رنگ سفيد در مي آيند . اين رنگ سفيد از نشاسته داخل ذرت منشا ميگيرد كه در اثر حرارت از آن خارج و نمايان مي گردد.
در آخرين مرحله از خط توليد پاپ كورن ، طعمهاي گوناگون كه متداولترين آنها طعم پنيري ، كچاپ و سركه اي مي باشد توسط كنترلرهاي موجود در سيستم طعم پاش خط توليد پاپ كورن به دانه ها داده شده و سپس محصول به بخش بسته بندي خط توليد پاپ كورن منتقل مي شود.
نوع بسته بندي و شكل ظاهري پاپ كورن از ديگر عوامل توليد در خط توليد پاپ كورن مي باشد چرا كه ظاهر محصول در جذب مشتري اهميت به سزايي دارد .

 

ماشين آلات صنايع غذايي 


ماشين آلات بسته بندي

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۰۱:۵۴

خط توليد قند 
تاريخچه توليد قند به حدود  1500 سال قبل در كشور هندوستان برمي گردد كه مردم هند با تبخير عصاره حاصل از نيشكر قند خام توليد مي كردند . در اواسط قرن هيجدهم ماده قندي در چغندر يافت شد و براي اولين بار كارخانه قند به صورت صنعتي در قرن نوزدهم ايجاد شد.خط توليد قند چغندر با استاندارد شدن روشهاي كشت چغندر و افزايش قند موجود در چغندر از 5 به 20 درصد توانست با خط توليد قند نيشكر رقابت كند.
درخط توليد قند ، برگها و بخشي از خود چغندر كه دقيقا زير برگها ميباشد را قبل از ورود به خط توليد قطع مي كنند . علت اينكار ، عدم وجود قند در اين ناحيه و وجود مواد فرعي در اين بخش است كه باعث مي شود قند مرغوبيت كمي داشته باشد . پس از ورود چغندر به خط توليد قند خيلي سريع عمل استخراج قند بايد انجام شود . زيرا در صورت تنفس قند، مقدار مواد فرعي آن بيشتر و در نتيجه استخراج قند سخت خواهد شد.
اولين مرحله در خط توليد قند سورتينگ و شستشو است . در اين مرحله پس از شستشو ، چغندرها در ظروف بسيار بزرگ وزن مي شود و  در دستگاه خرد كن به خلال چغندر تبديل مي گردد.
مرحله بعد در خط توليد قند استخراج عصاره چغندر با دستگاه ديفوزر است كه اين عمليات به وسيله آب داغ انجام مي شود . آب داغ باعث پاره شدن مجراي پلاسماي سلول هاي چغندر شده و با جدا شدن عصاره قند از جدار سلول ها ، وارد آب مي شود.
برجهاي ديفوزيون در خط توليد قند ، مهمترين قسمت دستگاه ديفوزر مي باشد . عصاره گرم شده و خلال چغندر وارد قسمت پايين برج شده و به كمك ساختمان مخصوص داخلي برج ، به سمت بالا حركت مي كند . سپس تفاله ها از قسمت بالاي برج به بيرون منتقل مي شوند .
براي خالص شدن شربت قند ، ناخالصي را بايد از عصاره جدا كرد . در اين بخش از خط توليد قند از عصاره آهك براي ته نشين كردن مواد ناخالص استفاده كرده و در پايان ، آهك و ناخالصي ته نشين شده را جدا مي كنند . براي جداسازي آهك در خط توليد قند نياز به مرحله ساتوراسيون  مي باشد كه اين مرحله در دماي 80 تا 90 درجه سانتي گراد به وسيله اشباع محيط با گاز كربنيك در درون ديگهاي مخصوص انجام مي شود . با اين عمل ، آهك به كربنات كلسيم تبديل مي شود و عصاره آن صاف ميگردد . اين عصاره حاوي 13 تا 14.5  درصد قند است . پس از تبخير آب آن ، عصاره 55 تا 60 درصد وزني حاصل ميشود . در اين مرحله از خط توليد قند عصاره غليظ را صاف كرده و حرارت مي دهيم تا متبلور شود . افزايش حرارت باعث مي شود تا بلورهاي قند درشتر شود . در آخرن مرحله از خط توليد قند ، بلورهاي قند به روش سانتريفوژ از سيروپ جدا مي شود.

 

ماشين آلات صنايع غذايي

ماشين آلات بسته بندي 

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۱۲:۵۳:۰۶

چيپس سيب زميني يكي از تنقلات محبوب مي باشد كه اين روزها با طعمها و اشكال مختلف در فروشگاههاي مواد غذايي به وفور به چشم مي خورد . در اين مقاله قصد داريم نحوه تهيه و عملكرد تجهيزات در خط توليد چيپس را تشريح نماييم:
ماشين آلات بكار رفته در خط توليد چيپس :
دستگاه شستشو و سورتينگ 
در اين بخش از خط توليد چيپس ، عمليات شستشو و ضد عفوني سيب زميني به طور كامل انجام مي شود . اين دستگاه تنها مختص خط توليد چيپس نميباشد و در اكثر خطوط توليد مرتبط با سبزي و ميوه جات تازه مورد استفاده قرار مي گيرد.
دستگاه پوست كن
قسمت بعدي از خط توليد چيپس ، دستگاه پوست كن مي باشد كه همانطور كه از نامش بر مي آيد براي گرفتن پوست سيب زميني مورد استفاده قرار مي گيرد. اين بخش از خط توليد چيپس ، داراي مخزنهايي با سايزهاي مختلف مي باشد كه سيب زميني ها پس از شستشو توسط دستگاه بالابر پوست كن به اين مخزنها وارد مي شوند.
دستگاه كانواير
دستگاه كانواير در خط توليد چيپس به منظور كنترل و بازبيني مجدد سيب زميني ها مورد استفاده قرار ميگيرد. اين بخش براي اطمينان از سالم و بي نقص بودن سيب زمينها مي باشد .
سيب زميني ها پس از بازبيني در اين بخش از خط توليد چيپس ، توسط نوار نقاله به بخش اسلايسر سيب زميني منتقل مي شوند.
در دستگاه اسلايسر سيب زميني ، سيب زميني ها ورقه ورقه شده و آماده طبخ توسط دستگاه بلانچر مي شوند . دستگاه اسلايسر مختص خط توليد سيب زميني نمي باشد و در ساير صنايع غذايي مرتبط با ميوه جات مانند خط توليد كمپوت و خط توليد مربا نيز مورد استفاده قرار مي گيرند.
پس از اينكه سيب زميني ها ورقه ورقه و يا خلالي شد توسط دستگاه بلانچ پيش پز مي گردند.
دستگاه بلانچر
در اين مرحله از خط توليد چيپس ، نشاسته اضافه سيب زميني توسط دستگاه بلانچر گرفته مي شود . در اين قسمت به منظور خروج هواي اضافه از بلانچر ، بر روي خود دستگاه و درب آن دريچه و منافذ خروج بخار قرار دارد.
دستگاه سرخ كن
دستگاه سرخ كن در خط توليد چيپس همانطور كه از نام آن بر مي آيد به منظور سرخ كردن سيب زميني ها بكار مي رود. كه پس از سرخ شدن سيب زمينها ، روغن اضافي ان توسط دستگاه كانواير روغن گرفته مي شود.
دستگاه طعم زن سيب زميني در خط توليد چيپس
آخرين مرحله از خط توليد چيپس ، دستگاه طعم زن مي باشد كه طعمهاي مختلف براي ذائقه ها و سلايق گوناگون در اين بخش به سيب زميني اضافه مي شود.

 

ماشين آلات صنايع غذايي 

ماشين آلات بسته بندي 

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۲:۰۶:۵۸

اولين مرحله از خط توليد مربا مانند ساير خطوط توليد صنايع غذايي مرحله شستشو و آماده سازي ميوه مي باشد كه طي اين مرحله ، ميوه ها شسته و ميوه هاي خراب از خط توليد خارج مي گردند .
مرحله بعدي در خط توليد مربا تهيه شربت مناسب براي مربا مي باشد . اگر چه كه مي توان در حين پخت مربا ، شكر را به آن اضافه نمود اما بهتر است كه شربت مربا به صورت جدا گانه تهيه و بعد به آن اضافه گردد.
گام بعدي در تهيه مربا ، پخت ميوه جات مي باشد كه اين مرحله از خط توليد مربا مي تواند در ديگهاي رو باز و يا در يگهاي تحت خلا صورت گيرد .
در تهيه مربا در ديگهاي تحت خلا ، با حفظ دما در بازه 50 تا 60 درجه سانتيگراد و بازه خلاء بين 540 تا 640 ميليمتر جيوه ، كيفيت محصول نهايي بهتر خواهد بود و به ويژه در اين شرايط ، ميوه كمتر دچار تغيير رنگ خواهد شد .
امروزه تهيه مربا در ديگهاي روباز ، جزو روشهاي سنتي توليد مربا محسوب مي شود . اين ديگها معمولا دوجداره بوده كه بين اين جداره ها بخار آب و يا آب داغ جريان دارد و معمولا براي پيشگيري از چسبندگي ميوه ها به جداره ديگها در اين بخش از خط توليد مربا از همزن ، درون ديگها استفاده مي شود.
معمولا در كارخانه ها و توليدي هاي مجهز و بزرگتر ، در اين بخش از خط توليد مربا براي خارج ساختن بخارات اضافه از ديگها ، در بالاي هر يك از ديگها از هودهاي بزرگ و صنعتي استفاده مي شود.
عمليات پخت تا زماني كه مواد درون ديگها به بريكس حدود 65 درجه برسد ادامه خواهد داشت كه در اين مرحله ، آروما و پكتين و اسيد به مربا اضافه مي شود . اضافه نمودن اين مواد به مربا بايد در آخرين مراحل پخت صورت گيرد تا از تشكيل زودتر از موقع ژل پكتين جلوگيري شود چون اين ژل در فرايند توليد مربا ، مشكلاتي را به وجود خواهد آورد.
در مرحله بعدي از خط توليد مربا ، خلا محيط شكسته شده و دما تا 90 درجه سانتيگراد افزايش مي يابد . اين افزايش دما به منظور اطمينان از سالم سازي محصول توليدي مي باشد .
مرحله نهايي از خط توليد مربا ، پركردن و درپوش گذاشتن مي باشد كه اين عمليات توسط دستگاه پركن صورت ميگيرد.
معمولا مربا درون ظرفهاي شيشه اي پر مي شود . دستگاه پركن در خط توليد مربا با يك سرعت يكنواخت و ثابت ظروف شيشه اي را پركرده و سيلندرهاي دستگاه پركن پس از هر بار گردش ، مجددا پر شده و سپس شيشه ها توسط دستگاه دربند يا درب گذار ، دربندي شده و سپس پس از عبور از ساير مراحل بسته بندي شامل دستگاه ليبل زن ، دستگاه وكيوم ، دستگاه شرينك و ... آماده ارسال به بازار مي گردد.

 

ماشين آلات صنايع غذايي

ماشين آلات بسته بندي

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۵۶:۲۵

دستگاه روغن گيري
با توجه به خواص دانه هاي روغني چه به لحاظ بهداشتي و چه به منظور مصارف غذايي ، و با توجه به افزايش اين نياز در جوامع ، روغن گيري و كاربرد انواع دستگاه روغن گيري روند رو به رشدي داشته است .
در صنايع عمدتا از دو روش براي استخراج روغن از دانه هاي چرب استفاده مي شود. روش اول استفاده از دستگاه روغن گيري پرس سرد و روش بعديدستگاه روغن گيري پرس گرم مي باشد.
نحوه عملكرد دستگاه روغن گيري پرس سرد:
دستگاه روغن گيري پرس سرد جهت روغن گيري انواع دانه هاي روغني نظير مغز بادام درختي و بادام زميني،سياه دانه، كنجد و ... ميباشد اما ظرفيتدستگاه روغن گيري به نوع دانه روغني بستگي دارد و متغير است.
در دستگاه روغن گيري پرس سرد پس از اينكه دانه ها شسته و قابل استفاده گرديد ، با ريختن آنها در قيف و عبور از قسمت اكسترودر دستگاه روغن گيريپرس سرد،روغن دانه ها گرفته شده و تفاله هاي آن (كنجاله) باقي مانده به صورت مدادي باقي ميمانند كه ميتوان از آنها براي مصرف خوراك دام استفاده كرد.
روغن آماده شده توسط دستگاه روغن گيري پرس سرد را ميتوان به وسيله دستگاه هاي نيمه اتوماتيك و يا تمام اتوماتيك پركن داخل بطري ريخت .
نحوه عملكرد دستگاه روغن گيري پرس گرم :
در دستگاه روغن گيري پرس گرم دانه ها از سيلوي اصلي توسط انتقال دهنده ها به سيلوي ديگري منتقل مي شوند و از آنجا توسط نقاله ها به دستگاه الك يا دستگاه بوجاري منتقل مي شوند اين فرايند بر اساس نوع دانه ميتواند متفاوت باشد .
سپس دانه ها وارد دستگاه آسياب و خرد مي شوند . دانه هاي خرد شده وارد دستگاه كوكر يا پخت مي شوند .در اين بخش از دستگاه روغن گيري پرس گرم دانه ها با دمايي بالاي 100 درجه حرارت ديده و پخته مي شوند و آماده روغن گيري ميگردند . سپس دانه ها از كوكر وارد دستگاه اسكرو پرس شده كه در اين بخش از دستگاه روغن گيري ، روغن دانه خارج مي شود.
روغن به وجود آمده از دستگاه كوكر وارد لردگير شده و سپس وارد فيلتر پرس مي شود . در اين قسمت كوچكترين ذرات و لردهاي روغن گرفته مي شود . در گام بعدي پس از پرس شدن توسط دستگاه روغن گيري به كنجاله تبديل مي شوند. دانه هاي خارج شده از دستگاه روغن گيري حدود 15 تا 20 درصد روغن دارند اين مقدار باقي مانده توسط روش هاي شيميايي استخراج مي شود.
اولين دستگاه روغن گيري درسال 1876 و در آمريكا اختراع و وارد چرخه توليد مواد غذايي گرديد كه با گذشت زمان دستگاه روغن گيري به روش پرس (سرد و گرم) با انرژي پايين تر ، سلامت و بازده بالاتر توليد شد.
امروزه كشور آلمان همانند ساير صنايعش در توليد جديدترين دستگاه روغن گيري و شيوه هاي نوين پيشرو مي باشد .در خريد دستگاه روغن گيري بايد به چند نكته از جمله مصرف انرژي، توان توليد،قدرت،كيفيت،بازدهي و...دقت داشت.

ماشين آلات صنايع غذايي 

ماشين آلات بسته بندي 

دستگاه روغن گيري صنعتي

دستگاه روغن گيري خانگي

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ]